2021 Sunday Millennium Series

Scaling Dam SC

2021 Sunday Millennium Series

Overall

Sailed: 7, Discards: 5, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
            11-04-21 18-04-21 25-04-21 09-05-2021 16-05-2021 30-05-2021 13-06-2021    
            15:00 15:00 15:20 15:00 15:00 15:00 15:00    
1st LASER 4.7 164818 Lisa Metcalfe   1208 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 2.00 0.75 0.75 33.00 DNC 135.50 1.50
2nd LASER RADIAL 03001 Jonathan Brown   1147 33.00 DNC 33.00 DNC 5.00 0.75 33.00 DNC 33.00 DNC 0.75 138.50 1.50
3rd ALBACORE 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 1040 33.00 DNC 33.00 DNC 0.75 4.00 33.00 DNC 2.00 33.00 DNC 138.75 2.75
4th PHANTOM 1411 Paul Souter   1004 33.00 DNC 0.75 6.00 33.00 DNC 6.00 3.00 33.00 DNC 114.75 3.75
5th CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 11.00 DNF 2.00 11.00 3.00 2.00 33.00 DNC 33.00 DNC 95.00 4.00
6th LASER 203001 Matt Jackson   1100 0.75 4.00 9.00 5.00 4.00 33.00 DNC 4.00 59.75 4.75
7th STREAKER 1584 John Tate   1128 33.00 DNC 33.00 DNC 7.00 6.00 5.00 33.00 DNC 2.00 119.00 7.00
8th DEVOTI D-ZERO 922 John Ellis   1029 5.00 3.00 4.00 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 6.00 117.00 7.00
9th OPTIMIST 6500 Henry Blades   1642 11.00 RET 33.00 DNC 3.00 33.00 DNC 33.00 DNC 6.00 33.00 DNC 152.00 9.00
10th LASER 118406 Steve Brisley   1100 33.00 DNC 6.00 33.00 DNC 33.00 DNC 3.00 33.00 DNC 33.00 DNC 174.00 9.00
11th STREAKER 1420 Arran Tulloch   1128 3.00 33.00 DNC 33.00 DNC 7.00 7.00 33.00 DNC 33.00 DNC 149.00 10.00
12th BLAZE 850 Dave Hodgson   1033 33.00 DNC 7.00 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 3.00 175.00 10.00
13th STREAKER 1622 Alun Roberts   1128 33.00 DNC 33.00 DNC 8.00 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 7.00 180.00 15.00
14th ISO 975 Peter Barker   922 33.00 DNC 33.00 DNC 14.00 33.00 DNC 9.00 7.00 11.00 140.00 16.00
15th LASER 164818 Matthew Hill   1100 33.00 DNC 33.00 DNC 12.00 33.00 DNC 33.00 DNC 8.00 33.00 DNC 185.00 20.00
16th LASER RADIAL 164818 Lisa Metcalfe   1147 33.00 DNC 33.00 DNC 2.00 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 200.00 35.00
17th TOPPER 44417 Sophie Brining   1365 2.00 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 200.00 35.00
18th LASER RADIAL 164818 Maddie Metcalfe   1147 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 4.00 33.00 DNC 202.00 37.00
19th RS TERA SPORT 2739 Lewis Gordon   1445 4.00 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 202.00 37.00
20th LASER RADIAL 147050 Nicky Jackson   1147 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 5.00 203.00 38.00
21st GP14 13770 Mark Lewis Barbara Blades 1130 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 5.00 33.00 DNC 203.00 38.00
22nd LASER 4.7 183312 Ann Brining   1208 33.00 DNC 5.00 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 203.00 38.00
23rd RS 200 255 Andy Young Sam Young 1046 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 8.00 206.00 41.00
24th STREAKER 1797 Stuart Scott   1128 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 8.00 33.00 DNC 33.00 DNC 206.00 41.00
25th TOPPER 26840 Patrick Tulloch   1365 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 9.00 207.00 42.00
26th FIREBALL 14845 Keith Caush Ann Brinimg 952 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 10.00 208.00 43.00
27th ALBACORE 6960 Alan Fearnley   1040 33.00 DNC 33.00 DNC 10.00 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 208.00 43.00
28th TOPPER 27983 Jonathon Davies   1365 11.00 RET 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 209.00 44.00
28th TOPPER 43308 Isla Mayfield   1365 11.00 RET 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 209.00 44.00
28th 420 48803 Erin Young Nicky Jackson 1105 11.00 DNF 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 209.00 44.00
31st STREAKER 1559 Nigel Ryan   1128 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 12.00 210.00 45.00
32nd LASER RADIAL 75104 Luke Gooden   1147 33.00 DNC 33.00 DNC 13.00 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 211.00 46.00

Number of races to count in the series = 40% of the races sailed rounded down

R1 - 11-04-21 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LASER 203001 Matt Jackson   1100 3115 0:47:12 0:00:00 1100 0.75
2 TOPPER 44417 Sophie Brining   1365 2909 0:47:22 0:00:10 1369.674 2.00
3 STREAKER 1420 Arran Tulloch   1128 2658 0:52:22 0:04:22 1251.493 3.00
4 RS TERA SPORT 2739 Lewis Gordon   1445 2452 0:56:34 0:06:46 1731.75 4.00
5 DEVOTI D-ZERO 922 John Ellis   1029 3262 1:10:27 0:17:57 1535.88 5.00
6 CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 DNF       11.00
6 OPTIMIST 6500 Henry Blades   1642 RET       11.00
6 TOPPER 27983 Jonathon Davies   1365 RET       11.00
6 TOPPER 43308 Isla Mayfield   1365 RET       11.00
6 420 48803 Erin Young Nicky Jackson 1105 DNF       11.00

R2 - 18-04-21 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 PHANTOM 1411 Paul Souter   1004 2632 0:43:42 0:00:00 1004 0.75
2 CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 2577 0:44:19 0:00:37 983.02 2.00
3 DEVOTI D-ZERO 922 John Ellis   1029 2737 0:44:20 0:00:39 1044.053 3.00
4 LASER 203001 Matt Jackson   1100 2990 0:45:18 0:01:46 1140.562 4.00
5 LASER 4.7 183312 Ann Brining   1208 3303 0:45:34 0:02:16 1259.959 5.00
6 LASER 118406 Steve Brisley   1100 3008 0:45:35 0:02:04 1147.429 6.00
7 BLAZE 850 Dave Hodgson   1033 2928 0:47:14 0:03:40 1116.912 7.00

R3 - 25-04-21 at 15:20

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 ALBACORE 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 1040 3072 0:49:14 0:00:00 1040 0.75
2 LASER RADIAL 164818 Lisa Metcalfe   1147 3608 0:52:26 0:03:40 1221.458 2.00
3 OPTIMIST 6500 Henry Blades   1642 3468 0:52:48 0:03:55 1761.094 3.00
4 DEVOTI D-ZERO 922 John Ellis   1029 3332 0:53:58 0:04:52 1128.021 4.00
5 LASER RADIAL 03001 Jonathan Brown   1147 3776 0:54:52 0:06:28 1278.333 5.00
6 PHANTOM 1411 Paul Souter   1004 3328 0:55:15 0:06:02 1126.667 6.00
7 STREAKER 1584 John Tate   1128 3774 0:55:46 0:07:22 1277.656 7.00
8 STREAKER 1622 Alun Roberts   1128 3783 0:55:54 0:07:31 1280.703 8.00
9 LASER 203001 Matt Jackson   1100 3782 0:57:18 0:08:53 1280.365 9.00
10 ALBACORE 6960 Alan Fearnley   1040 3598 0:57:40 0:08:46 1218.073 10.00
11 CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 3365 0:57:53 0:08:23 1139.193 11.00
12 LASER 164818 Matthew Hill   1100 3863 0:58:32 0:10:14 1307.786 12.00
13 LASER RADIAL 75104 Luke Gooden   1147 4067 0:59:06 0:11:19 1376.849 13.00
14 ISO 975 Peter Barker   922 3289 0:59:27 0:09:26 1113.464 14.00

R4 - 09-05-2021 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LASER RADIAL 03001 Jonathan Brown   1147 3319 0:48:14 0:00:00 1147 0.75
2 LASER 4.7 164818 Lisa Metcalfe   1208 3553 0:49:01 0:00:57 1227.867 2.00
3 CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 2941 0:50:35 0:02:17 1016.368 3.00
4 ALBACORE 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 1040 3163 0:50:41 0:02:34 1093.089 4.00
5 LASER 203001 Matt Jackson   1100 3429 0:51:57 0:04:06 1185.014 5.00
6 STREAKER 1584 John Tate   1128 3523 0:52:03 0:04:19 1217.5 6.00
7 STREAKER 1420 Arran Tulloch   1128 3920 0:57:55 0:10:56 1354.697 7.00

R5 - 16-05-2021 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LASER 4.7 164818 Lisa Metcalfe   1208 3396 0:46:51 0:00:00 1208 0.75
2 CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 2727 0:46:54 0:00:03 970.028 2.00
3 LASER 118406 Steve Brisley   1100 3179 0:48:10 0:01:27 1130.81 3.00
4 LASER 203001 Matt Jackson   1100 3262 0:49:25 0:02:50 1160.335 4.00
5 STREAKER 1584 John Tate   1128 3353 0:49:33 0:03:02 1192.704 5.00
6 PHANTOM 1411 Paul Souter   1004 3028 0:50:16 0:03:25 1077.098 6.00
7 STREAKER 1420 Arran Tulloch   1128 3453 0:51:01 0:04:42 1228.276 7.00
8 STREAKER 1797 Stuart Scott   1128 3602 0:53:13 0:07:11 1281.277 8.00
9 ISO 975 Peter Barker   922 3152 0:56:59 0:09:20 1121.206 9.00

R6 - 30-05-2021 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LASER 4.7 164818 Lisa Metcalfe   1208 2638 0:48:32 0:00:00 1208 0.75
2 ALBACORE 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 1040 3135 0:50:14 0:01:47 1076.691 2.00
3 PHANTOM 1411 Paul Souter   1004 3191 0:52:58 0:04:28 1095.923 3.00
4 LASER RADIAL 164818 Maddie Metcalfe   1147 2740 0:53:05 0:03:55 1254.708 4.00
5 GP14 13770 Mark Lewis Barbara Blades 1130 2815 0:55:22 0:05:47 1289.052 5.00
6 OPTIMIST 6500 Henry Blades   1642 2778 0:56:24 0:06:27 1908.164 6.00
7 ISO 975 Peter Barker   922 3158 0:57:05 0:07:53 1084.59 7.00
8 LASER 164818 Matthew Hill   1100 2881 0:58:12 0:07:59 1319.275 8.00

R7 - 13-06-2021 at 15:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 LASER RADIAL 03001 Jonathan Brown   1147 2901 0:42:09 0:00:00 1147 0.75
2 STREAKER 1584 John Tate   1128 2998 0:44:18 0:02:25 1185.352 2.00
3 BLAZE 850 Dave Hodgson   1033 2748 0:44:20 0:02:15 1086.507 3.00
4 LASER 203001 Matt Jackson   1100 2935 0:44:28 0:02:33 1160.443 4.00
5 LASER RADIAL 147050 Nicky Jackson   1147 3068 0:44:35 0:02:47 1213.029 5.00
6 DEVOTI D-ZERO 922 John Ellis   1029 2756 0:44:38 0:02:33 1089.67 6.00
7 STREAKER 1622 Alun Roberts   1128 3050 0:45:04 0:03:17 1205.912 7.00
8 RS 200 255 Andy Young Sam Young 1046 2857 0:45:31 0:03:31 1129.603 8.00
9 TOPPER 26840 Patrick Tulloch   1365 3864 0:47:11 0:06:52 1527.752 9.00
10 FIREBALL 14845 Keith Caush Ann Brinimg 952 2740 0:47:58 0:05:32 1083.344 10.00
11 ISO 975 Peter Barker   922 2716 0:49:06 0:06:24 1073.855 11.00
12 STREAKER 1559 Nigel Ryan   1128 3442 0:50:51 0:09:49 1360.901 12.00



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com