2019 Spring Series

Scaling Dam SC

2019 Spring Series

Overall

Sailed: 16, Discards: 10, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 45, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 Total Nett
              2019-03-03 2019-03-03 2019-03-10 2019-03-10 2019-03-10 2019-03-31 2019-03-31 2019-03-31 2019-04-07 2019-04-07 2019-04-07 2019-04-14 2019-04-14 2019-04-28 2019-04-28 2019-04-28    
              11:30 13:30 11:30 13:15 14:30 11:30 13:20 14:45 11:30 13:30 15:15 11:30 13:30 11:30 13:30 15:00    
1st   STREAKER 1945 Zoe Meynell   1128 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (3.00) (2.00) 2.00 0.75 0.75 0.75 (5.00) (3.00) (5.00) 0.75 0.75 253.75 5.75
2nd   LASER RADIAL 203001 Alex McCormack   1145 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 0.75 0.75 0.75 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 2.00 2.00 2.00 (3.00) (46.00 DNC) 425.25 8.25
3rd   PHANTOM 1411 Paul Souter   1002 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 3.00 3.00 3.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 0.75 2.00 2.00 473.75 13.75
4th   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 0.75 2.00 3.00 3.00 2.00 (9.00) (5.00) (5.00) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (4.00) (46.00 DNC) 3.00 (9.00) (4.00) 233.75 13.75
5th   BLAZE 777 Steve Fletcher   1027 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 4.00 4.00 3.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 5.00 (6.00) (6.00) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 4.00 5.00 (46.00 DNC) 405.00 25.00
6th   LASER 180946 Aidan Boland   1099 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (13.00) 8.00 8.00 13.00 11.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 9.00 (15.00) 9.00 454.00 58.00
7th   ALBACORE 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 1038 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 0.75 0.75 0.75 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 3.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 557.25 97.25
8th   LASER RADIAL 164818 Lisa Metcalfe   1145 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 2.00 3.00 (46.00 DNC) 2.00 4.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 563.00 103.00
9th   LASER 147050 Matt Jackson   1099 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 2.00 2.00 (46.00 DNF) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 7.00 5.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 568.00 108.00
10th   STREAKER 1584 John Tate   1128 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 4.00 6.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 8.00 3.00 573.00 113.00
11th   RS 400 1172 Ian Holden Jon Pearse 942 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 8.00 10.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 8.00 4.00 46.00 DNC 582.00 122.00
12th   FIREBALL 14845 Keith Caush Jo Pearse 952 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 9.00 9.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 7.00 5.00 582.00 122.00
13th   LASER 4.7 186245 Issy Pearse   1207 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 9.00 4.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 7.00 11.50 46.00 DNC 583.50 123.50
14th   RS 400 534 Neil McCormack Heather McCormack 942 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 11.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 10.00 10.00 6.00 589.00 129.00
15th JUNIOR RS TERA SPORT 1767 Patrick Tulloch   1438 (46.00 DNC) 5.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 10.00 (46.00 DNC) 6.00 22.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 595.00 135.00
16th YOUTH TOPPER 24323 Tom Hunt   1363 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 10.00 12.00 (46.00 DNC) 11.00 18.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 603.00 143.00
17th   RS 200 255 Andy Young Sam Young 1046 2.00 0.75 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 6.00 (46.00 DNC) (46.00 DNF) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 606.75 146.75
18th YOUTH TOPPER 4.2 42433 Erin Young   1416 3.00 3.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 6.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 610.00 150.00
19th   LASER RADIAL 03001 Jon Brown   1145 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 5.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 6.00 6.00 46.00 DNC 615.00 155.00
20th   CANOE INTERNATIONAL 346 John Ellis   888 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 8.00 7.00 3.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 616.00 156.00
21st   STREAKER 1622 Alun Roberts   1128 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 7.00 8.00 7.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 620.00 160.00
22nd YOUTH OPTIMIST 7 William Howard   1642 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 4.00 14.00 8.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 624.00 164.00
23rd   LASER 4.7 164818 Lisa Metcalfe   1207 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 0.75 0.75 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 645.50 185.50
24th   LASER 208677 Peter Snowdon   1099 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 2.00 4.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 650.00 190.00
25th   LASER RADIAL 186245 Issy Pearse   1145 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 5.00 2.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 651.00 191.00
26th YOUTH TOPPER 42433 Erin Young   1363 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 4.00 6.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 654.00 194.00
27th YOUTH TOPPER 4.2 25460 Harry King   1416 (46.00 DNC) 4.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 7.00 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 655.00 195.00
28th JUNIOR TOPPER 4.2 21317 George King   1416 (46.00 DNC) 6.00 6.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 656.00 196.00
29th   LASER RADIAL 153268 Phil Brining   1145 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 10.00 7.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 661.00 201.00
30th YOUTH TOPPER 25460 Harry King   1363 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 7.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 11.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 662.00 202.00
31st   RS 200 255 Nicky Jackson Matt Jackson 1046 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 11.50 7.00 662.50 202.50
32nd YOUTH RS FEVA XL 2800 Nicky Jackson Harry King 1240 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 7.00 (46.00 DNC) 13.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 664.00 204.00
33rd JUNIOR TOPPER 4.2 21317 George King   1416 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 9.00 16.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 669.00 209.00
34th JUNIOR TOPPER 4.2 32637 Sam Hunt   1416 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 10.00 17.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 671.00 211.00
35th YOUTH TOPPER 4.2 44417 Sophie Brining   1416 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 15.00 12.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 671.00 211.00
36th YOUTH TOPPER 3171 Issy Fisher-Stout   1363 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 20.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNF 8.00 672.00 212.00
37th   TOPPER 19840 Lucy Tulloch   1363 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 19.00 14.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 677.00 217.00
38th   MIRROR (D/H) 67559 Andy Young Issy Fisher-Stout 1390 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 4.00 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 694.00 234.00
39th YOUTH TOPPER 31711 Nicky Jackson   1363 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 5.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 695.00 235.00
40th YOUTH TOPPER 4.2 24323 Tom Hunt   1416 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 8.00 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 698.00 238.00
41st YOUTH LASER 4.7 146556 Phoebe Douglas   1207 (46.00 DNC) (46.00 DNC) 8.00 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 698.00 238.00
42nd   RS FEVA XL 4991 D Tulloch Finn/Patrick Tulloch 1240 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 12.00 (46.00 DNF) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 702.00 242.00
43rd   4000   Alan Holmes   917 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 13.00 46.00 DNC 703.00 243.00
44th   STREAKER 1559 N Ryan   1128 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 14.00 46.00 DNC 704.00 244.00
45th JUNIOR OPTIMIST 6 Annabelle Howard   1642 (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) (46.00 DNC) 21.00 (46.00 DNC) 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 46.00 DNC 711.00 251.00

Number of races to count in the series = 40% of the races sailed rounded down

R1 - 2019-03-03 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 2273 0:39:06 0:00:00 969 0.75
2   RS 200 255 Andy Young Sam Young 1046 2484 0:39:35 0:00:30 1058.951 2.00
3 YOUTH TOPPER 4.2 42433 Erin Young   1416 3506 0:41:16 0:03:04 1494.639 3.00

R2 - 2019-03-03 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   RS 200 255 Andy Young Sam Young 1046 1922 0:30:37 0:00:00 1046 0.75
2   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 1821 0:31:19 0:00:40 991.033 2.00
3 YOUTH TOPPER 4.2 42433 Erin Young   1416 2739 0:32:14 0:02:17 1490.632 3.00
4 YOUTH TOPPER 4.2 25460 Harry King   1416 3354 0:39:29 0:12:32 1825.33 4.00
5 JUNIOR RS TERA SPORT 1767 Patrick Tulloch   1438 3448 0:39:58 0:13:26 1876.487 5.00
6 JUNIOR TOPPER 4.2 21317 George King   1416 4141 0:48:44 0:25:39 2253.635 6.00

R3 - 2019-03-10 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   LASER RADIAL 203001 Alex McCormack   1145 2608 0:37:58 0:00:00 1145 0.75
2   LASER 147050 Matt Jackson   1099 2646 0:40:08 0:02:23 1161.683 2.00
3   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 2372 0:40:48 0:02:45 1041.388 3.00
4   BLAZE 777 Steve Fletcher   1027 2530 0:41:03 0:03:11 1110.755 4.00
5 YOUTH TOPPER 31711 Nicky Jackson   1363 3574 0:43:42 0:07:49 1569.107 5.00
6 JUNIOR TOPPER 4.2 21317 George King   1416 4231 0:49:48 0:16:46 1857.552 6.00
7 YOUTH TOPPER 25460 Harry King   1363 4264 0:52:08 0:19:19 1872.04 7.00
8 YOUTH LASER 4.7 146556 Phoebe Douglas   1207 3855 0:53:14 0:18:26 1692.475 8.00

R4 - 2019-03-10 at 13:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   LASER RADIAL 203001 Alex McCormack   1145 2751 0:40:03 0:00:00 1145 0.75
2   LASER 147050 Matt Jackson   1099 2891 0:43:51 0:04:11 1203.27 2.00
3   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 2562 0:44:04 0:03:54 1066.336 3.00
4   BLAZE 777 Steve Fletcher   1027 2775 0:45:02 0:05:08 1154.989 4.00

R5 - 2019-03-10 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   LASER RADIAL 203001 Alex McCormack   1145 1976 0:28:46 0:00:00 1145 0.75
2   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 1809 0:31:07 0:02:17 1048.231 2.00
3   BLAZE 777 Steve Fletcher   1027 2411 0:39:08 0:10:39 1397.062 3.00
4   LASER 147050 Matt Jackson   1099 DNF       46.00

R6 - 2019-03-31 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   ALBACORE 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 1038 2392 0:38:24 0:00:00 1038 0.75
2   LASER RADIAL 164818 Lisa Metcalfe   1145 2641 0:38:27 0:00:02 1146.053 2.00
3   STREAKER 1945 Zoe Meynell   1128 2623 0:38:45 0:00:24 1138.242 3.00
4 YOUTH TOPPER 42433 Erin Young   1363 2126 0:39:00 0:00:32 1383.855 4.00
5   LASER RADIAL 03001 Jon Brown   1145 2725 0:39:40 0:01:26 1182.504 5.00
6   RS 200 255 Andy Young Sam Young 1046 2496 0:39:46 0:01:26 1083.13 6.00
7   STREAKER 1622 Alun Roberts   1128 2763 0:40:49 0:02:44 1198.994 7.00
8   CANOE INTERNATIONAL 346 John Ellis   888 2197 0:41:14 0:02:31 953.38 8.00
9   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 2401 0:41:18 0:02:48 1041.906 9.00
10 YOUTH TOPPER 24323 Tom Hunt   1363 2660 0:48:47 0:09:26 1731.446 10.00

R7 - 2019-03-31 at 13:20

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   ALBACORE 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 1038 2502 0:40:10 0:00:00 1038 0.75
2   STREAKER 1945 Zoe Meynell   1128 2822 0:41:42 0:01:43 1170.758 2.00
3   LASER RADIAL 164818 Lisa Metcalfe   1145 2911 0:42:22 0:02:31 1207.681 3.00
4   STREAKER 1584 John Tate   1128 2923 0:43:11 0:03:24 1212.659 4.00
5   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 2539 0:43:40 0:03:23 1053.35 5.00
6 YOUTH TOPPER 42433 Erin Young   1363 2406 0:44:08 0:03:36 1497.259 6.00
7   CANOE INTERNATIONAL 346 John Ellis   888 2356 0:44:13 0:03:36 977.429 7.00
8   STREAKER 1622 Alun Roberts   1128 2994 0:44:14 0:04:35 1242.115 8.00
9   LASER 4.7 186245 Issy Pearse   1207 2279 0:47:12 0:05:39 1418.227 9.00
10 JUNIOR RS TERA SPORT 1767 Patrick Tulloch   1438 2720 0:47:17 0:06:49 1692.662 10.00
11 YOUTH TOPPER 25460 Harry King   1363 2680 0:49:09 0:08:10 1667.77 11.00
12 YOUTH TOPPER 24323 Tom Hunt   1363 2713 0:49:46 0:08:43 1688.306 12.00
13   LASER 180946 Aidan Boland   1099 2257 0:51:21 0:08:11 1404.536 13.00

R8 - 2019-03-31 at 14:45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   ALBACORE 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 1038 3190 0:51:13 0:00:00 1038 0.75
2   STREAKER 1945 Zoe Meynell   1128 2691 0:53:01 0:01:31 1167.506 2.00
3   CANOE INTERNATIONAL 346 John Ellis   888 2861 0:53:42 0:02:12 930.946 3.00
4   LASER 4.7 186245 Issy Pearse   1207 2934 0:54:01 0:02:32 1272.933 4.00
5   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 3158 0:54:19 0:03:00 1027.587 5.00
6   STREAKER 1584 John Tate   1128 2810 0:55:22 0:03:30 1219.135 6.00
7   STREAKER 1622 Alun Roberts   1128 2858 0:56:18 0:04:18 1239.96 7.00
8   LASER 180946 Aidan Boland   1099 2929 0:59:14 0:06:36 1270.764 8.00
9   RS 200 255 Andy Young Sam Young 1046 DNF       46.00

R9 - 2019-04-07 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   STREAKER 1945 Zoe Meynell   1128 2992 0:44:12 0:00:00 1128 0.75
2   LASER RADIAL 164818 Lisa Metcalfe   1145 3120 0:45:25 0:01:23 1176.257 2.00
3   PHANTOM 1411 Paul Souter   1002 2763 0:45:57 0:01:45 1041.666 3.00
4 YOUTH OPTIMIST 7 William Howard   1642 3557 0:54:09 0:10:53 2011.512 4.00
5   BLAZE 777 Steve Fletcher   1027 3434 0:55:44 0:11:50 1294.636 5.00
6 JUNIOR RS TERA SPORT 1767 Patrick Tulloch   1438 3242 0:56:22 0:11:39 1833.377 6.00
7 YOUTH RS FEVA XL 2800 Nicky Jackson Harry King 1240 2890 0:58:16 0:11:37 1634.318 7.00
8   LASER 180946 Aidan Boland   1099 2668 1:00:41 0:12:05 1508.775 8.00
9 JUNIOR TOPPER 4.2 21317 George King   1416 3510 1:01:58 0:16:46 1984.933 9.00
10 JUNIOR TOPPER 4.2 32637 Sam Hunt   1416 1776 1:02:43 0:08:44 2008.684 10.00
11 YOUTH TOPPER 24323 Tom Hunt   1363 3525 1:04:39 0:18:35 1993.416 11.00

R10 - 2019-04-07 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   STREAKER 1945 Zoe Meynell   1128 3049 0:45:03 0:00:00 1128 0.75
2   LASER 208677 Peter Snowdon   1099 2990 0:45:21 0:00:19 1106.173 2.00
3   PHANTOM 1411 Paul Souter   1002 2755 0:45:50 0:00:47 1019.233 3.00
4   LASER RADIAL 164818 Lisa Metcalfe   1145 3236 0:47:06 0:02:21 1197.182 4.00
5   LASER RADIAL 186245 Issy Pearse   1145 3245 0:47:14 0:02:30 1200.512 5.00
6   BLAZE 777 Steve Fletcher   1027 3015 0:48:56 0:03:59 1115.421 6.00
7   LASER 147050 Matt Jackson   1099 3244 0:49:12 0:04:33 1200.142 7.00
8   RS 400 1172 Ian Holden Jon Pearse 942 2785 0:49:16 0:03:59 1030.331 8.00
9   FIREBALL 14845 Keith Caush Jo Pearse 952 2830 0:49:33 0:04:17 1046.979 9.00
10   LASER RADIAL 153268 Phil Brining   1145 3447 0:50:10 0:05:52 1275.243 10.00
11   RS 400 534 Neil McCormack Heather McCormack 942 2847 0:50:22 0:05:01 1053.269 11.00
12   RS FEVA XL 4991 D Tulloch Finn/Patrick Tulloch 1240 3764 0:50:35 0:06:52 1392.52 12.00
13   LASER 180946 Aidan Boland   1099 3474 0:52:41 0:08:23 1285.232 13.00
14 YOUTH OPTIMIST 7 William Howard   1642 1758 0:53:32 0:04:39 1951.155 14.00
15 YOUTH TOPPER 4.2 44417 Sophie Brining   1416 3069 0:54:11 0:08:37 1703.099 15.00
16 JUNIOR TOPPER 4.2 21317 George King   1416 1681 0:59:21 0:06:45 1865.695 16.00
17 JUNIOR TOPPER 4.2 32637 Sam Hunt   1416 1698 0:59:57 0:07:02 1884.563 17.00
18 YOUTH TOPPER 24323 Tom Hunt   1363 1692 1:02:04 0:07:44 1877.904 18.00
19   TOPPER 19840 Lucy Tulloch   1363 1704 1:02:31 0:07:56 1891.222 19.00
20 YOUTH TOPPER 3171 Issy Fisher-Stout   1363 1707 1:02:37 0:07:59 1894.552 20.00
21 JUNIOR OPTIMIST 6 Annabelle Howard   1642 2100 1:03:57 0:10:21 2330.731 21.00
22 JUNIOR RS TERA SPORT 1767 Patrick Tulloch   1438 2062 1:11:42 0:12:46 2288.556 22.00

R11 - 2019-04-07 at 15:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   STREAKER 1945 Zoe Meynell   1128 2622 0:38:44 0:00:00 1128 0.75
2   LASER RADIAL 186245 Issy Pearse   1145 2663 0:38:46 0:00:01 1145.638 2.00
3   PHANTOM 1411 Paul Souter   1002 2349 0:39:04 0:00:20 1010.554 3.00
4   LASER 208677 Peter Snowdon   1099 2585 0:39:12 0:00:30 1112.082 4.00
5   LASER 147050 Matt Jackson   1099 2637 0:39:59 0:01:22 1134.453 5.00
6   BLAZE 777 Steve Fletcher   1027 2510 0:40:44 0:02:03 1079.817 6.00
7   LASER RADIAL 153268 Phil Brining   1145 2832 0:41:13 0:02:50 1218.343 7.00
8 YOUTH OPTIMIST 7 William Howard   1642 2817 0:42:53 0:04:32 1817.835 8.00
9   FIREBALL 14845 Keith Caush Jo Pearse 952 2453 0:42:57 0:04:00 1055.295 9.00
10   RS 400 1172 Ian Holden Jon Pearse 942 2471 0:43:43 0:04:41 1063.039 10.00
11   LASER 180946 Aidan Boland   1099 2906 0:44:04 0:05:51 1250.178 11.00
12 YOUTH TOPPER 4.2 44417 Sophie Brining   1416 2587 0:45:40 0:06:33 1669.414 12.00
13 YOUTH RS FEVA XL 2800 Nicky Jackson Harry King 1240 2271 0:45:47 0:05:49 1465.497 13.00
14   TOPPER 19840 Lucy Tulloch   1363 2790 1:42:21 0:28:54 3600.824 14.00
15   RS FEVA XL 4991 D Tulloch Finn/Patrick Tulloch 1240 DNF       46.00

R12 - 2019-04-14 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   LASER 4.7 164818 Lisa Metcalfe   1207 2270 0:39:11 0:00:00 1207 0.75
2   LASER RADIAL 203001 Alex McCormack   1145 2204 0:40:06 0:00:51 1171.907 2.00
3   ALBACORE 8228 Judy Armstrong Paul Armstrong 1038 2558 0:41:04 0:01:58 1088.108 3.00
4   CONTENDER 680 Mike Rhodes   969 2440 0:41:58 0:02:42 1037.914 4.00
5   STREAKER 1945 Zoe Meynell   1128 2353 0:43:27 0:03:52 1251.133 5.00
6 YOUTH TOPPER 4.2 42433 Erin Young   1416 2400 0:47:05 0:06:43 1701.498 6.00
7 YOUTH TOPPER 4.2 25460 Harry King   1416 2752 0:53:59 0:12:35 1951.051 7.00
8 YOUTH TOPPER 4.2 24323 Tom Hunt   1416 1976 0:58:09 0:10:44 2101.35 8.00

R13 - 2019-04-14 at 13:30

Start: Start 1, Finishes: Place