2019 Y&J Saturday Series

SDSC

Results are provisional as of 14:50 on October 13, 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st     TOPPER 179   Erin Young   1363 0.75 0.75 0.75 (2.00) 0.75 0.75 5.75 3.75
2nd     OPTIMIST 6   Henry Blades   1655 2.00 2.00 (5.00) 3.00 3.00 3.00 18.00 13.00
3rd     TOPPER 44417   Sophie Brining   1363 (16.00 DNC) 16.00 DNC 2.00 0.75 2.00 2.00 38.75 22.75
4th     TOPPER 4.2 26840   Patrick Tulloch   1416 4.00 3.00 3.00 5.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 47.00 31.00
5th     TOPPER 42782   Izzy Fisher-Stout   1363 (16.00 DNC) 16.00 DNC 4.00 6.00 4.00 5.00 51.00 35.00
6th     RS TERA SPORT     Finn Tulloch   1432 8.00 6.00 6.00 8.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 60.00 44.00
7th     TOPPER 4.2     James Graham   1416 7.00 7.00 7.00 7.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 60.00 44.00
8th     TOPPER 31217   George King   1358 3.00 5.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 72.00 56.00
9th     TOPPER 24323   Tom Hunt   1363 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 5.00 4.00 73.00 57.00
10th     TOPPER 25460   Harry King   1358 5.00 4.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 73.00 57.00
11th     LASER PICO     Will Pugsley   1265 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 7.00 6.00 77.00 61.00
12th     LASER PICO     Lara Eagleton   1265 6.00 8.00 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 78.00 62.00
13th     TOPPER Club   Lucy Hobday   1363 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 8.00 7.00 79.00 63.00
14th     LASER 4.7 146556   Phoebe Douglas   1207 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 4.00 16.00 DNC 16.00 DNC 84.00 68.00
15th     TOPPER 24323   Sam Hunt   1363 (16.00 DNC) 16.00 DNC 16.00 DNC 16.00 DNC 6.00 16.00 DNC 86.00 70.00

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     TOPPER 179   Erin Young   1363 19.48 0.14.32 0.75
2     OPTIMIST 6   Henry Blades   1655 25.18 0.15.17 2.00
3     TOPPER 31217   George King   1358 23.32 0.17.20 3.00
4     TOPPER 4.2 26840   Patrick Tulloch   1416 25.13 0.17.49 4.00
5     TOPPER 25460   Harry King   1358 25.13 0.18.34 5.00
6     LASER PICO     Lara Eagleton   1265 24.56 0.19.43 6.00
7     TOPPER 4.2     James Graham   1416 14.10 0.20.01 7.00
8     RS TERA SPORT     Finn Tulloch   1432 17.38 0.24.38 8.00

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     TOPPER 179   Erin Young   1363 23.08 0.16.58 0.75
2     OPTIMIST 6   Henry Blades   1655 32.18 0.19.31 2.00
3     TOPPER 4.2 26840   Patrick Tulloch   1416 30.36 0.21.37 3.00
4     TOPPER 25460   Harry King   1358 30.18 0.22.19 4.00
5     TOPPER 31217   George King   1358 30.29 0.22.27 5.00
6     RS TERA SPORT     Finn Tulloch   1432 20.52 0.29.09 6.00
7     TOPPER 4.2     James Graham   1416 20.42 0.29.14 7.00
8     LASER PICO     Lara Eagleton   1265 18.30 0.29.15 8.00

R3 - 24.08.2019 at 14:37

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     TOPPER 179   Erin Young   1363 36.08 0.26.31 0.75
2     TOPPER 44417   Sophie Brining   1363 38.18 0.28.06 2.00
3     TOPPER 4.2 26840   Patrick Tulloch   1416 41.06 0.29.02 3.00
4     TOPPER 42782   Izzy Fisher-Stout   1363 41.29 0.30.26 4.00
5     OPTIMIST 6   Henry Blades   1655 34.25 0.31.12 5.00
6     RS TERA SPORT     Finn Tulloch   1432 38.5 0.39.54 6.00
7     TOPPER 4.2     James Graham   1363 38.50 0.42.44 7.00

R4 - 24.08.2019 at 15:30

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     TOPPER 44417   Sophie Brining   1363 33.17 0.24.25 0.75
2     TOPPER 179   Erin Young   1363 33.24 0.24.30 2.00
3     OPTIMIST 6   Henry Blades   1655 28.52 0.26.10 3.00
4     LASER 4.7 146556   Phoebe Douglas   1207 31.47 0.26.20 4.00
5     TOPPER 4.2 26840   Patrick Tulloch   1416 37.55 0.26.47 5.00
6     TOPPER 42782   Izzy Fisher-Stout   1363 39.04 0.28.40 6.00
7     TOPPER 4.2     James Graham   1416 32.26 0.34.21 7.00
8     RS TERA SPORT     Finn Tulloch   1432 35.26 0.37.07 8.00

R5 - 12.10.19 at 15:18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     TOPPER 179   Erin Young   1363 25.54 0.19.00 0.75
2     TOPPER 44417   Sophie Brining   1363 26.51 0.19.42 2.00
3     OPTIMIST 6   Henry Blades   1655 27.18 0.22.00 3.00
4     TOPPER 42782   Izzy Fisher-Stout   1363 22.52 0.22.22 4.00
5     TOPPER 24323   Tom Hunt   1363 23.46 0.23.15 5.00
6     TOPPER 24323   Sam Hunt   1363 25.08 0.24.35 6.00
7     LASER PICO     Will Pugsley   1265 26.45 0.28.12 7.00
8     TOPPER Club   Lucy Hobday   1363 20.28 1.00.04 8.00

R6 - 12.10.19 at 16:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     TOPPER 179   Erin Young   1363 27.00 0.19.49 0.75
2     TOPPER 44417   Sophie Brining   1363 27.37 0.20.16 2.00
3     OPTIMIST 6   Henry Blades   1655 26.57 0.21.43 3.00
4     TOPPER 24323   Tom Hunt   1363 23.14 0.22.44 4.00
5     TOPPER 42782   Izzy Fisher-Stout   1363 23.24 0.22.53 5.00
6     LASER PICO     Will Pugsley   1265 26.11 0.27.36 6.00
7     TOPPER Club   Lucy Hobday   1363 19.22 0.28.25 7.00



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com